Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Po zdjęciu całej odzieży i biżuterii założysz fartuch lub szpitalną koszulę.

Następnie położysz się na stole skanera, który wsuwa się do urządzenia. Będziesz mieć zatyczki do uszu lub słuchawki, ponieważ urządzenie do rezonansu magnetycznego generuje dużo hałasu podczas pracy. Będziesz także mógł usłyszeć, jak technik radiologii udziela instrukcji lub sprawdza, jak się czujesz. Podczas procesu skanowania może być konieczne wstrzymanie oddechu w przypadku określonych skanów. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i trwa do godziny, choć niektóre skanowania mogą zająć nieco więcej czasu.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Jak się przygotować do badania rezonansem magnetycznym?

Chociaż wykonanie rezonansu magnetycznego jest bezpieczne i bezbolesne, może być trudnym testem dla osób z klaustrofobią. Aparat do rezonansu magnetycznego nigdy nie jest całkowicie zamknięty, ale nawet częściowe przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu wystarcza, aby niektórych ludzi napełnić lękiem. W takich przypadkach do skanowania może być możliwe użycie otwartego urządzenia do rezonansu magnetycznego. Niektórzy lekarze mogą przepisać jednorazowy lek przeciwlękowy w małej dawce, aby zrelaksować się podczas badania.

Otwarte maszyny do rezonansu są bardziej otwarte i mniej ograniczające niż tradycyjne urządzenia. Mają większe otwory i nie otaczają całkowicie ciała. To sprawia, że są lepszą alternatywą nie tylko dla pacjentów z klaustrofobią, ale także dla pacjentów otyłych lub mężczyzn o normalnej budowie ciała, którzy mają większe ramiona. Małe dzieci, które są niezdolne do współpracy przez cały czas badania, mogą wymagać sedacji przed wykonaniem rezonansu. Sedację stosuje się również czasami u pacjentów z ekstremalną klaustrofobią.

Więcej o badaniu rezonansem magnetycznym znajdziesz na stronie https://www.medflow.pl/rezonans-magnetyczny/. Placówka, którą wybierzesz do wykonania rezonansu magnetycznego, ma wpływ na twoje doświadczenie podczas badania. Odwiedź centrum diagnostyki obrazowej, które współpracuje z pacjentem, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia. Jeśli lekarz zlecił ci wykonanie rezonansu magnetycznego, wybierz placówkę medyczną, która posiada otwarte skanery, aby badanie było wygodniejsze, mniej stresujące i mniej ograniczające.