Certyfikat kompetencji zawodowych w firmie transportowej

Firmy zajmujące się transportem międzynarodowym oraz krajowym powinny zatrudniać przynajmniej jedną osobę posiadającą certyfikat kompetencji zawodowej.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę iż może być to pracownik, nie musi być to koniecznie właściciel. Jest to certyfikat wydawany po zdaniu egzaminu państwowego, organizowanego przez ITS, który zaświadcza iż osoba posiada odpowiednią wiedzę na temat przepisów dotyczących transportu międzynarodowego i krajowego.

Certyfikat kompetencji zawodowych w firmie transportowej

Kiedy wymagany jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat powinna posiadać osoba, która zarządza firmą transportową, może być to osoba na stanowisku dyrektora czy też kierownika, która będzie odpowiadała za logistykę, nadzór pracy kierowców. Z pewnością certyfikat jest ważny w przypadku firm, które zajmują się spedycją międzynarodową, także przewozem osób w autach powyżej 9 osób wraz z kierowcą. Z obowiązku posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych zwolnione są firmy, gdzie prowadzi się przewóz pojazdami o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przepisy nie dotyczą także ratownictwa medycznego czy też transportu sanitarnego. Jeżeli chcemy prowadzić firmę transportową, która będzie przewoziła towary za pomocą samochodów ciężarowych, wówczas należy zwrócić uwagę, aby posiadać certyfikat lub też zatrudnić osobę, która będzie tego rodzaju certyfikat posiadała.

Przepisy określają, że powinna być to osoba na stanowisku kierowniczym, natomiast nie określają czy powinna być to osoba zatrudniona na cały etat. Dlatego osoby, które posiadają certyfikat mogą zatrudnić się przykładowo na jedną ósmą etatu w firmie transportowej, aby firma ta spełniała wszystkie wymogi związane z przepisami. Oczywiście możemy znaleźć osoby czy też firmy, które posiadają certyfikaty, jeżeli jesteśmy w trakcie wyrabiania certyfikatu, chcemy obsługiwać transport, wówczas użyczenie certyfikatu poprzez zatrudnienie będzie bardzo dobrym pomysłem.

Osoby, które chcą otrzymać tego rodzaju certyfikat, muszę zdać odpowiedni egzamin. Dodatkowo można skorzystać z kursów oraz szkoleń, które znajdziemy na stronie http://dlatransportu.com/certyfikat-kompetencji-zawodowych/ z pewnością jest to dokument, który pomoże wielu osobom znaleźć zatrudnienie w firmach transportowych na stanowiskach kierowniczych. Z pewnością osoby, które chcą wiązać swoją karierę z logistyką oraz spedycją, mogą zdać egzamin, co podniesie ich szanse na znalezienie ciekawej pracy.