Charakterystyka głowiny zwartej i opis sposobu jej zwalczania

Jeśli chodzi o branżę rolniczą to odgrywa ona niezwykle istotną rolę na terenie naszego kraju.

Profesjonalni rolnicy prowadzą gospodarstwa nakierowane na hodowanie zwierząt czy też uprawianie różnych gatunków roślin potrzebnych do produkcji pasz oraz innych artykułów spożywczych. Niezwykle istotnymi produktami są zboża wykorzystywane do produkcji mąki oraz różnych rodzajów pieczywa. Aby zapewnić odpowiednią efektywność upraw, istotne jest zadbanie o rozwój zbóż, ich podlewanie oraz ochronę przed chorobami czy też różnego rodzaju pasożytami. Groźnym schorzeniem jest między innymi głowina zwarta skupiająca się na zbożach.

Charakterystyka głowiny zwartej i opis sposobu jej zwalczania

Co warto wiedzieć na temat głowiny zwartej?

Brak właściwego zaprawienia ziaren siewnych powoduje rozwój choroby, jaką jest głowina zwarta. Nośnikiem choroby jest zakażone ziarno, a jej pierwsze objawy są widoczne po wykoszeniu. Chore kłosy zostają pokryte dużą ilością groźnych zarodników o brunatnej, a nawet czarnej barwie. Zarodniki te zwane teliosporami w pierwszej kolejności tworzą masę o konsystencji miękkiej mazi, która następnie staje się coraz twardsza i rozpada się. Na skupiskach tych zarodków pojawia się srebrzysta błona formująca się z resztek plew.

Głowina zwarta jest schorzeniem, z którym w głównej mierze boryka się jęczmień. Rzadziej schorzenie to atakuje żyto oraz owies. Skuteczną, polecaną metodą zwalczania tego schorzenia jest stosowanie preparatów zwanych fungicydami. Specyfiki te służą do ochrony roślin i walki ze schorzeniami powodowanymi przez grzyby. Powodują one zaburzenia w wymianie chemikaliów między grzybem, a otoczeniem oraz poprawiają odporność roślin. Zastosowanie odpowiednich fungicydów w procesach zaprawiania materiałów do zasiewu skutecznie chroni uprawy przed tą chorobą.

Produkty, dzięki którym skutecznie zwalczana jest głownia zwarta znajdują się w asortymencie wielu różnych firm. Aby znaleźć godnych polecenia dostawców takich preparatów, wcale nie trzeba zbyt wiele czasu ani wysiłku. Sporo interesujących ofert jest dostępnych w Internecie. Warto poszukać odpowiednich ogłoszeń czy też stron internetowych, a nawet sklepów umożliwiających składanie zamówień on-line.