Zawiasy do montowania drzwi w meblach

Wysokiej jakości zawiasy ukryte są niezbędne do sprawnego otwierania i zamykania drzwi meblowych.

W tym celu wierci się w odpowiednim miejscu otwór o średnicy 35 mm. W przypadku zawiasów samodomykających wystarczy wsunąć zawias puszkowy z przodu, przekręcić dźwignię na puszce zawiasu i jest on zamocowany. Zawiasy przykręcane można mocować za pomocą wkrętów oraz śrub.

Zawiasy do montowania drzwi w meblach

Jak montuje się zawiasy samodomykające?

Za pomocą odpowiedniej płyty montażowej zawiasu na korpusie mocuje się drzwi i zawiasy. Najłatwiej to zrobić za pomocą mechanizmu zaciskowego. Tutaj zawias puszkowy jest po prostu przypinany do płyty montażowej bez użycia narzędzi. A w razie potrzeby, przykładowo do transportu mebla, można również zawias bardzo szybko zdemontować. Można również wyregulować wysokość, szerokość i głębokość drzwiczek tak, aby wzór łączenia był prawidłowy, wszystkie łączenia mebli pomiędzy frontami mają taką samą szerokość i są proste.

W niektórych modelach zawiasów można również wybrać kąt otwarcia drzwiczek szafki w zależności od potrzeb. Jeśli drzwi sąsiadują ze ścianą lub innym meblem, kąt otwarcia będzie mniejszy, ale w innych sytuacjach drzwi mogą otwierać się szeroko, na 150 lub nawet 170 stopni, aby móc łatwo wyjąć duże przedmioty. Dzięki wspornikowi do otwierania użytkownicy mebli mogą nieco otworzyć drzwi, dotykając ich, bez żadnych uchwytów, aby uzyskać minimalistyczny wygląd na froncie mebla. Jeśli amortyzator jest zintegrowany z zawiasem ukrytym, drzwi zamykają się delikatnie i cicho, bez trzaśnięcia.

Możemy zastosować różne zawiasy samodomykające do produkcji mebli z drzwiami wpuszczanymi, nakładanymi, w szafkach narożnych i frontach z skosem lub przylgą. W ten sposób zwiększamy użyteczność mebli, ponieważ nie ma głośnego zatrzaskiwania drzwiczek, nawet kiedy je puścimy, ostatnie centymetry zamkną się cicho i powoli. Tego typu zawias spowolni i domknie drzwiczki mebla za pomocą sprężyny i amortyzatora. Na podobnej zasadzie działają prowadnice do szuflad samodomykające lub z cichym domykaniem.