W jaki sposób zwiększyć sprzedaż w aptece?

Właściciele aptek często zastanawiają się w jaki sposób zwiększyć sprzedaż, sprawić aby klienci chętnie odwiedzali naszą aptekę, dokonywali zakupów.

Z pewnością jednym z ciekawych narzędzi jest merchandising, jest to sposób ekspozycji produktów na półce, który będzie przyciągał wzrok klientów. Atrakcyjna witryna będzie skłaniała osoby do wejścia do środka, dokonania zakupów. Oczywiście każda branża posiadam własną charakterystykę, warto zwrócić uwagę iż powinniśmy poznać przyzwyczajenia klientów, określić co wpływa na decyzję zakupowe.

W jaki sposób zwiększyć sprzedaż w aptece?

Na czym polega merchandising w aptece?

Z pewnością ważny jest wizerunek naszej apteki, klienci zwracają uwagę na estetykę, wyposażenie wnętrza, sposób ułożenia leków na półce. Będziemy chcieli sprzedać jak więcej, możemy zatem oferować leki czy też różne produkty, które mogą przydać się naszym klientom, będą to różnego rodzaju kremy czy też witaminy, które mogą kupić przy okazji zakupu leków na receptę. Z pewnością nasze działania nie mogą ograniczać się jedynie do spraw związanych z marketingiem ale także powinniśmy odpowiednio zarządzać produktem, dobrać odpowiednio ceny, porównać je z cenami w okolicznych aptekach.

Jeżeli chcemy zwiększyć sprzedaż warto zwrócić uwagę na ekspozycję towaru, możemy ważne dla nas produkty umieścić przykładowo w pobliżu kasy, na wysokości oczu klientów, wówczas towar będzie w odpowiedni sposób eksponowany. Oczywiście należy zwrócić uwagę aby półki nie wydawały się puste, dlatego powinniśmy zapełnić je towarem, pozytywnie wpłynie to na odbiór przez klientów. Leki czy też suplementy możemy podzielić kategoriami, dzięki czemu klienci łatwiej będą mogli odnaleźć je na półce. Dodatkowo warto umieścić różne wielkości opakowań przykładowo tabletek aby ułatwić klientowi wybór. Dobrym pomysłem może być rozdzielenie produktów dla kobiet i dla mężczyzn, stworzenie także podkategorii, dzięki czemu klient będzie mógł łatwo odnaleźć interesujący go produkt, lub też wybrać zamiennik.

Tego typu działania z pewnością przyniosą nam większy dochód, zwiększymy sprzedaż. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat ekspozycji towaru możemy może nam w tym pomóc książka merchandising w aptece. Dowiemy się z niej w jaki sposób wyeksponować towar, dzielić aptekę na strefy, czy też jak zorganizować kolejkę, ustawienie kas w taki sposób aby przyśpieszyć obsługę klienta.