Symbolika związana z zniczami na grobach

Pamiętając o naszych zmarłych bliskich, stawiamy na ich grobach znicze.

Jest to zwyczaj, który wywodzi się jeszcze z wierzeń i czasów pogańskich. Niegdyś na terenach Polski obchodzono Dziady, święto w nocy z 31 października na 1 listopada, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych odwiedzają świat ludzi żywych. Wówczas, aby wskazać im właściwą drogę, rozpalono ogniska czy też zapalano pochodnie. Obecnie świeczki i znicze na grobach mają być symbolem nadziei, w VII wieku wprowadzono obrzędy związane z dniem Wszystkich Świętych.

Symbolika związana z zniczami na grobach

Jakie znicze wybieramy na groby?

Światło to symbol życia, 1 listopada na cmentarzach pojawia się wiele zniczy, wieczorem cmentarze rozświetlają się, w ten sposób chcemy pokazać naszą pamięć o zmarłych bliskich. Możemy wybrać różnego rodzaju znicze, obecnie bardzo popularne są znicze szklane, które posiadają wymienne plastikowe wkłady. W ten sposób, kiedy często odwiedzamy grób bliskiej osoby, możemy wymienić wkład, dzięki czemu nie musimy kupować nowego znicza. Możemy wybrać także tradycyjne znicze otwarte, płaskie, najczęściej będą to znicze kamionkowe lub też gliniane. Posiadają one odkryty knot, niekiedy mogą być to także duże znicze posiadające kilka knotów, wówczas będą one tworzyły duży płomień.

Możemy także wybrać znicze chroniące płomień przed wiatrem, deszczem, często na początku listopada mamy do czynienia z pogodą deszczową, dlatego możemy zadbać o to, aby płomień naszego znicza nie został ugaszony przez deszcz. Duże znicze mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym, możemy dobrać znicze w kolorze nagrobka. Znicze możemy często nabyć przy cmentarzach, przed Dniem Wszystkich Świętych dostępne są także w supermarketach. Możemy także wybrać kwiaty na grób oraz wiązanki.

Duży wybór zniczy znajdziemy także w sklepach internetowych, przykładowo na stronie https://szklo-polskie.pl/pl/18-znicze. Możemy znaleźć tam duży wybór zniczy szklanych, które występują w różnych wersjach, mogą posiadać szkło przezroczyste czy też mleczne. Dostępnych jest wiele zniczy ze złotą podstawką oraz kapturkiem, wybierzemy także modele w kolorze srebrnym. W zależności od potrzeb możemy wybrać znicze o różnej wysokości, od 15 do 30 cm.