Ogrodzenia frontowe, to elementy płotu, do których wyglądu i funkcjonalności inwestorzy przywiązują największą wagę. Nic dziwnego – te reprezentacyjne konstrukcje są wizytówką posesji. Jakie ogrodzenia wybrać, by były niedrogie, łatwe w konserwacji oraz najlepiej spełniały swą funkcję? Wyjaśniamy.
Ogrodzenia frontowe i ich zadania
Płoty otaczające posesję mogą mieć różną formą. Inne rodzaje konstrukcji możemy zastosować w różnych fragmentach ogrodzeń. W strefach w tylnych częściach działki świetnie sprawdzą się tańsze konstrukcje panelowe z drutu. Inaczej jednak powinny wyglądać ogrodzenia frontowe. Tego typu elementy pełnią szereg istotnych funkcji. Graniczą bezpośrednio z ulicą lub innymi ogólnodostępnymi terenami, powinny zatem prezentować się okazale i elegancko. Do tego dochodzi kwestia zapewnienia prywatności oraz bezpieczeństwa, czyli utrudnionego dostępu osób postronnych do wnętrza działki. Nie zapominajmy, że w ogrodzeniach frontowych ulokowane są również wejścia na teren posesji – bramy i furtki są zatem integralną częścią takich konstrukcji.
Jakie ogrodzenia frontowe wybrać?
Na rynku ogrodzeniowym dostępnych jest bardzo wiele konstrukcji frontowych. Różnią się typem materiałów, sposobem wykonania oraz techniką instalacji. Do najdroższych należą ogrodzenia frontowe murowane – z cegły lub kamienia, a także w formowanego żeliwa. Do wyboru mamy też tańsze, ale wymagające intensywnej pielęgnacji konstrukcje drewniane, mało estetyczne ogrodzenia z betonu oraz nietrwałe wyroby z siatki. Najbardziej kompromisowe rozwiązanie to ogrodzenia z paneli. Takie konstrukcje możemy nabyć w wersji gotowej do złożenia. Składają się ze słupków ogrodzeniowych, paneli oraz elementów montażowych. Mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego i dostępne są w bardzo wielu kolorach, rozmiarach oraz kształtach. Co więcej, możemy dokupić do nich odpowiednie furtki i bramy. Montaż takich konstrukcji jest stosunkowo prosty – to zadanie możemy powierzyć profesjonalnej ekipie lub wykonać je samodzielnie.