Choroby plamki żółtej – co warto o nich wiedzieć?

Okulistyka to bardzo rozległa branża medycyny, która skupia się na diagnozowaniu oraz leczeniu różnorodnych chorób dotykających ludzkie narządy wzroku.

Między innymi lekarze specjaliści z branży okulistycznej zajmują się chorobami plamki żółtej. Takie schorzenia są bardzo groźne, ponieważ atakują one strukturę odpowiedzialną za ogólny rozwój oczu. Prawidłowe działanie plamki żółtej przekłada się na lepsze rozpoznawanie kolorów, kontrastu oraz najmniejszych szczegółów otoczenia. W przypadku uszkodzenia plamki żółtej, doznania wzrokowe są znacznie pogorszone.

Choroby plamki żółtej – co warto o nich wiedzieć?

Różne typy chorób plamki żółtej

Do grona najczęstszych problemów związanych ze wspomnianą wyżej strukturą oka można zaliczyć AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej spowodowane przez wiek pacjenta. Choroba ta dotyka głównie osób, które ukończyły 80 rok życia. Postać sucha tej choroby nie jest nadmiernie groźna, ale jej postać wysiękowa znacznie wpływa na pogorszenie jakości widzenia. Metodą rozwiązania tego problemu są iniekcje do gałki ocznej wykonywane przez wyspecjalizowanych lekarzy.

Innym schorzeniem jest cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, który pogarsza widzenie u osób chorujących na cukrzycę i ma postać torbielowatą. Problem ten pojawia się również w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz różnych zatorów. Warto też wspomnieć o centralnej retinopatii surowiczej objawiającej się w postaci płynu pojawiającego się w plamce żółtej. Istnieją też różnego rodzaju zmiany, a także choroby plamki prowadzące do silnej krótkowzroczności.

Schorzenia z zakresu plamki żółtej można leczyć na różne sposoby, a wpływ na skuteczność terapii ma między innymi odpowiednio szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie problemu. Warto więc poszukać lekarzy specjalistów opisywanych na przykład hasłem okulista warszawa wola, którzy są w stanie przeprowadzać szczegółowe badania oraz stosować różnorodne metody zwalczania niechcianych schorzeń. Wiele informacji oraz ofert takich specjalistów można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych ich gabinetów i klinik.