Jak dobrać odpowiedni wentylator osiowy?

Właściwy dobór wentylatora osiowego jest niezwykle ważny, ponieważ wiąże się z właściwym i efektywnym działaniem całego urządzenia chłodniczego. Jak zatem dobrać odpowiedni wentylator?

Kluczowe parametry wentylatorów osiowych

Na efektywność wentylatora osiowego składa się kilka parametrów. Zanim dobierzemy wentylator do swojego urządzenia, musimy poznać te parametry i dopasować je w kontekście naszego sprzętu.

Przede wszystkim ważne są wymiary wentylatora. Im większy wentylator tym większa średnica śmigła, czyli również większy przepływ powietrza [m³/h]. Istotna również jest prędkość obrotowa wentylatora, czyli ilość obrotów śmigła na minutę. Dostępne są modele wysokoobrotowe, średnioobrotowe oraz niskoobrotowe. Im mniejsza prędkość obrotowa, tym wentylator cechuje się mniejszym przyrostem ciśnienia.

Wydajność wentylatora podawana jest w m³/h i odnosi się do ogólnej efektywności. Jest to jeden z podstawowych parametrów podczas doboru wentylatora. Jest on również bardzo istotny podczas różnych wyliczeń chłodniczych. Znając wymiary mebla chłodniczego oraz jego wydajność, można w łatwy sposób dopasować odpowiedni wentylator osiowy

Wentylatory osiowe w chłodnictwie – zadania

Główną rolą wentylatorów osiowych jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz komory chłodniczej urządzenia. Zastosowanie wentylatorów osiowych sprawia, że wentylacja jest na właściwym poziomie, a temperatura wewnątrz komory rozkłada się równomiernie, niezależnie od miejsca.

Słaba wentylacja wewnątrz komory może wiązać się z różnicami temperatur panującymi w różnych miejscach komory. To z kolei może przekładać się na szybsze psucie i skracanie terminu przydatności produktów przechowywanych wewnątrz.

Dobór właściwego wentylatora osiowego oraz efektywnie działający układ chłodniczy są gwarancją niskiej temperatury i właściwego przechowywania produktów. Wentylatory osiowe oraz wszystkie niezbędne komponenty do budowy urządzenia oraz układu chłodniczego w swojej ofercie posiada AiFO Components, czyli czołowy producent oraz dostawca rozwiązań i komponentów chłodniczych. Tysiące różnych produktów, wysokie stany magazynowe, własne procesy produkcyjny — to tylko niektóre z zalet ze współpracy z AiFO.