Przyszłość zawodu kuriera. Też tak sądzisz?

Branża kurierska liczy sobie już ponad 100 lat. Dziś trudno wyobrazić sobie prowadzenie wielu biznesów, a także dokonywanie zakupów przez internet bez pomocy sprawdzonych przewoźników. Ostatnie lata oznaczają dla branży kurierskiej pokaźne wzrosty, których siłą napędową jest między innymi handel. W ostatnich dekadach rynek przeszedł kilka małych rewolucji, takich jak pojawienie się paczkomatów, a także płatności mobilnych, które pozwalają błyskawicznie zapłacić za usługę i przyspieszyć jej realizację. Jakie zmiany czekają branżę i sam zawód kuriera w przyszłości?

Elektryczne furgonetki

We flotach przedsiębiorstw kurierskich wciąż dominują samochody napędzane w sposób tradycyjny, to znaczy silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Jednak na naszych oczach trend ten powoli się zmienia, tak samo jak zmienia się cała branża motoryzacyjna. Już w najbliższej przyszłości rosnąć będzie znaczenie aut elektrycznych i dotyczy to również kurierskich furgonetek. Elektryczne pojazdy dostawcze należące do firmy InPost można obecnie spotkać na ulicach Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia. Ich zasięg to około 200 km pokonywanych na jednym ładowaniu – w ruchu miejskim, pomiędzy paczkomatami jest on wystarczający. Ciekawe, jak duży będzie udział elektrycznych furgonetek za 10 lub 20 lat.

Elastyczne miejsce dostawy

Jednym ze znaków naszych czasów z pewnością jest mobilność. Niewiele osób może sobie pozwolić na to, by przez cały dzień oczekiwać na kuriera w domu, a nawet w miejscu pracy. Prawdopodobnie w najbliższych latach i dekadach zmieni się specyfika pracy kuriera, którego dodatkowym zadaniem będzie zlokalizowanie odbiorcy w okolicy i dostarczenie paczki w aktualne miejsce jego pobytu. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi Skoda, która aktualnie testuje w Pradze opcję dostarczania paczek bezpośrednio do bagażnika samochodu. Projekt toczy się we współpracy z przewoźnikami.

Drony w roli kurierów

W Stanach Zjednoczonych już od kilku lat testuje się dostarczanie przesyłek przy pomocy dronów, w czym przoduje między innymi firma Amazon. Perspektywa otrzymania przesyłki prosto pod drzwi domu, jeszcze tego samego dnia, jest naprawdę kusząca. Wystarczy, że sklep internetowy znajduje się niedaleko. Drony nie stoją w miejskich korkach. Być może za kilka lat ten typ dostawy stanie się standardem, przynajmniej w dużych aglomeracjach.

Kurierzy zastąpieni przez roboty

Jeszcze śmielszą perspektywą jest całkowite zastąpienie kurierów przez roboty. Nad rozwiązaniem, w którym tego typu maszyny miałyby zastąpić tradycyjne paczkomaty pracuje obecnie polska firma Retail Robotics. Za projektem stoi założenie, że odbiorca nie musi sięgać po paczkę do skrytki, ponieważ poda mu ją inteligentny robot. Biorąc pod uwagę, że wciąż trwają zaawansowane testy autonomicznych samochodów, które nie wymagają kierowcy, nic nie stoi na przeszkodzie, by za kilka dekad kurierów całkowicie zastąpiły inteligentne urządzenia.

Jednak to melodia przyszłości. Dziś klienci mogą liczyć na inne udogodnienia, takie jak tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl. Ten broker kurierski pozwala w jednym miejscu porównywać ceny proponowane przez wiodących przewoźników, a następnie złożyć zamówienie. Oto przykładowy cennik dotyczący usługi Pocztex Kurier:

https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/ekspres_24