Otwarta kuchnia – na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

W nowych mieszkaniach coraz częściej spotykamy się z kuchniami, które są otwarte na jadalnie lub salon. Rosnąca popularność takiego rozwiązania chyba nikogo nie dziwi – doskonale sprawdza się w przypadku rodzinnych spotkań lub imprez organizowanych w domu. Zastanawiasz się nad urządzeniem w swoim domu kuchni otwartej na salon lub jadalnię? Powinieneś więc odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Oto one!

Planując kuchnie otwarta na salon i jadalnie musisz rozważyć, co będzie lepszym rozwiązaniem w twoim przypadku. Pomyśl o tym, ile osób zwykle zasiada w tym samym czasie do posiłku. Zastanów się nad tym, jak często organizujesz przyjęcia i jaki mają one charakter. Jeżeli preferujesz tłumne domówki, to prawdopodobnie nawet największy stół może nie wystarczyć dla twoich gości – w tej sytuacji wyspa lub przedłużenie blatu będzie rozsądniejszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak uwielbiasz spędzać czas z bliskimi i znajomymi w niewielkim gronie, prawdopodobnie lepszą opcją będzie klasyczny stół.

Co z zapachami z kuchni?

O ile woń pieczonego ciasta lub gotującego rosołu jest mile widziana, o tyle sytuacja komplikuje się, gdy coś się przypali lub ktoś postanowi odgrzać rybę w mikrofalówce. Decydując się na kuchnię otwartą na salon, musisz wziąć pod uwagę, że wszystkie zapachy w kuchni będą miały wolną drogę do rozniesienia się po niemalże całym mieszkaniu. Brzmi nieciekawie? Na szczęście ten problem da się bardzo łatwo rozwiązać! Aby uniknąć roznoszenia się nieprzyjemnych zapachów z kuchni, koniecznie podczas planowania tego pomieszczenia uwzględnij zamontowanie w nim okapu. Zwróć uwagę na to, aby działał on możliwie jak najciszej – w końcu nikt nie chce, aby szum sprzętów domowych zagłuszał rozmowy domowników, prawda?

Jak to wszystko oświetlić?

Światło w kuchni otwartej na salon ma spore znaczenie. Z jednej strony powinieneś dobrać oświetlenie obu stref tak, aby całość wyglądała spójnie. Z drugiej jednak salon i jadalnia mają zgoła inne wymagania w tej kwestii niż kuchnia. W przypadku tej trzeciej bardzo ważne jest, aby dobrze oświetlić przestrzeń, w której przygotowujesz posiłki. Zamiast więc decydować się na wiszące lampy, rozważ np. zamieszczenie listw LED pod szafkami – dzięki temu twoja kuchnia będzie prawidłowo oświetlona, a jednocześnie nie zagracisz jej niepotrzebnymi lampami. Te lepiej będzie zastosować w części jadalnej. Dekoracyjna lampa to element, który obowiązkowo powinien zawisnąć nad stołem lub wyspą – dzięki temu podczas jedzenia wszystko będzie równomiernie oświetlone, co wpłynie korzystnie na czas spędzony przy stole.

Artykuł powstal przy współpracy z https://jarstol.eu